Satiec savu meistaru! 2022

2022. gada 8., 9. un 10. aprīlī visā Latvijā jau četrpadsmito reizi notiks pasākums „Satiec savu meistaru!”. Šajā reizē aicinām apmeklēt meistarus visos Latvijas vēsturiskajos novados – Kurzemē, Vidzemē, Latgalē, Zemgalē un Sēlijā. Pasākumā piedalīsies 225 meistari 116 norises vietās, piedāvājot interesentiem 197 dažādas nodarbības.

Visplašāk izplatītā prasme mūsdienu meistaru vidū ir aušana – tā ir viena no biežāk piedāvātajām aktivitātēm arī 2022. gada pavasarī. Šoreiz būs iespēja gan iepazīties ar aušanas procesu, gan piedalīties auduma iekārtošanā stellēs, gan arī uzzināt ko vairāk par auduma pēcapstrādi – piemēram, Līgatnē būs iespēja apdrukāt audumu ar spiedogiem. Kas attiecas uz citu populāru un Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautu prasmju saglabāšanu, būs iespēja apgūt, piemēram, rakstaino cimdu adīšanu un dubultadījuma tehniku Mazsalacā, kā arī puzuru darināšanu Jelgavā, Remtē, Vīpē un Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Sarosījušies arī kalēji un kokamatnieki. Tā, piemēram, ar kalēja amatu varēs iepazīties Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Blomē un Ropažos. Savukārt to, kā darināt rotas, varēs uzzināt Tautas lietišķās mākslas studijā “Kalvis” Rīgā, bet Siguldā pat izgatavot savu Nameja gredzenu. Kokamatnieki piedāvā iespēju uzzināt visu par karošu grebšanu Rīgā tautas lietišķās mākslas studijā “Dzīne” un Jaunpilī, kā arī meistarot koka rotaļlietas Jelgavā vai putnu būrīšus Viesītē un Druvienā. Par kokamatniecību ko vairāk varēs uzzināt arī Vaboles pagastā, Andrupenes lauku sētā. Savukārt Drabešos būs iespējams darināt kokles, bet Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā – mācīties tās spēlēt.

Līdzās dažādiem amatiem būs iespējams apgūt arī senas pavārmākslas receptes – no ozolzīļu kafijas grauzdēšanas līdz ūdenskliņģeru un biguža gatavošanai. Lai vieglāk varētu izvēlēties, uz kurieni doties, Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina ielūkoties “Satiec savu meistaru!” notikumu sarakstā. 

Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma pasākuma “Satiec savu meistaru!” laikā būs iespēja iegūt priekšstatu par dažādām amatu prasmēm, tautas tradīcijām un to, kā šīs tradīcijas tiek pārmantotas un pielāgotas laikmetam, kurā dzīvojam. Tradīciju un amatu zināšanas dod iespēju ne tikai pašam tās izmantot, bet arī novērtēt citu darināto, atšķirt meistaru darbu un kvalitāti. Lai gan mūsdienu sadzīvē ienāk dažādas jaunas tehnoloģijas gan materiālu apstrādē, gan priekšmetu darināšanā, tomēr nekur nav pazuduši arī tradicionālo meistaru adītie cimdi un zeķes vai austās jostas, dvieļi, segas un grīdceliņi, kas nereti atrod vietu arī mūsdienīgos apģērbu ansambļos un interjeros. Latvijas meistaru veikums ir ticis novērtēts gan augstās modes skatēs un dizaina interjeros, gan arī dažādos restaurācijas darbos un priekšmetu rekonstruēšanā pēc senām skicēm un zīmējumiem,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Pasākumu “Satiec savu meistaru!” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar novadu pašvaldībām un meistariem visā Latvijā.