Satiec savu meistaru 2014! „Birojnīcā” Berga Bazārā
Sestdien, 2014. gada 5. aprīlī „Satiec savu meistaru!” Berga Bazārā, Rīgā.
Birojnīcā varēsi satikt stāstnieku Gunti Pakalnu.
„Mums visiem ir stāstnieka prasmes, bet kā tās attīstīt un izkopt? Vienkārši – klausoties un stāstot! Stāsti ir tik dažādi un katram savi – pasakas, teikas un spoku stāsti, atmiņas par notikumiem, sapņiem un brīnumiem, joki un anekdotes… Kopā ar stāstnieku mēs varam ceļot pa stāstu pasaulēm, sarunāties par stāstīšanu un izstāstīt arī savu stāstu,” tā Guntis Pakalns.
Rotkalis Daumants Kalniņš iepazīstinās ar rotu tapšanas noslēpumiem.
Meistars stāsta, ka rota ir katra cilvēka gaumes spogulis. Kā greznumlieta tā tiek valkāta, lai akcentētu auguma un apģērba aprises. Rota spēj atklāt katra cilvēka būtību un ļauj saprast cilvēka statusu pārējā sabiedrībā. Gredzens pirkstā norāda par laulības, šķiršanās vai atraitņa statusu. Savukārt briljants gredzenā norāda, par nēsātāja maciņa biezumu, bet pēc arheoloģiskiem paraugiem darināts gredzens liecina par cilvēka dvēseliskumu un romantismu. Daumants savas dzīves laikā ir izkalis vairākus tūkstošus rotu – tās ar senatnīgo elpas dvašu spēj katru tās nēsātāju padarīt īpašu. Rotkalis stāsta, ka visas rotas, kas ir veidotas, gan tagad, gan arī pirms tūkstošiem gadu ir darinātas ar mīlestību, līdz ar to tās nēsātājs var sajust īpašu auru. Meistars ar rotu kalšanu nodarbojas jau 46 gadus un turpinās ar to nodarboties arī turpmāk, jo nebeidzamā interese par vēsturi un mākslu, liek rotkalim darināt ar vien jaunas lietas. Kā pats meistars apgalvo, rotkaļa laimes atslēga ir pacietība un mīlestība uz darbu.
Lai pienācīgi sapostos 2018. gada Dziesmu un deju svētkiem, kas noritēs Latvijas simtgades zīmē, Latvijas Nacionālais kultūras centrs pasākuma „Satiec savu meistaru!” ietvaros sadarbībā ar Latvijas Televīziju uzsāk akciju „Katram savu tautas tērpu!”. Akcijas mērķis ir aicināt sabiedrību uzturēt dzīvu tautas tērpu darināšanas un valkāšanas tradīciju, darinot katram savu tautas tērpu.
Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena Birojnīcā stāstīs par latviešu tautas tērpu.
Kāds ir latviešu tradicionālais tautas tērps? Kā izvēlēties savu tautas tērpu – pēc mātes, tēva, vecāsmātes, tantes dzimšanas vai dzīves vietas. Kādos gadījumos vilkt tautas tērpu un kur atrast meistaru, kas varētu izgatavot tērpu. Varbūt aust un šūt pašam?
Berga Bazārā būs iespējams satikt arī mākslinieci un ādas mākslas meistari Agritu Krieviņu, Rīgas Bērnu folkloras klubu „Kukuragā”, „Maskačkas spēlmaņus”, Ceraukstes folkloras kopu "Laukam pāri", aušanas darbnīcas „Vēverīšas” meistarus, keramiķi Agnesi Ošleju, meistari Aiju Brikmani, rotkali Mari Braži, tēju un ārstniecības augu zinātāju Jāni Vaivaru, kokamatnieku Ingmāru Grīnbergu un kalēju Ilgvaru Zāraku.